O tym, że roboty przejmują coraz więcej zadań i obowiązków powierzanych do tej pory człowiekowi nie trzeba nikogo przekonywać. Widzimy je prawie na każdym kroku, a często nie mamy nawet świadomości, że obcujemy z maszyną. Wraz z rozwojem tej technologii powiększa się zakres zadań, które warto, a nawet trzeba, automatyzować.
Jak działają roboty?
Jednym z rozwiązań wykorzystywanych w tym celu jest platforma Robotic Process Automation (RPA) dostarczana przez firmę UiPath – lidera rynku automatyki i nowego Partnera DahliaMatic. Dzięki wykorzystaniu RPA możliwe jest powierzenie robotom samodzielnego wykonywania działań o różnym stopniu skomplikowania, cechujących się powtarzalnością.
– Jej działanie polega na imitacji ludzkich zachowań przy jednoczesnym wyeliminowaniu błędów ludzkich zwiększając tym samym efektywność samych procesów. – mówi Paweł Huryn, Product Manager, ekspert automatyzacji z DahliaMatic. Można to uznać za swego rodzaju kolejny, wielki przełom i oczekiwać, że coraz bardziej zaawansowane wykorzystanie robotyki, uczenia maszynowego i AI zrewolucjonizuje dotychczas stosowane przez nas schematy działania. – dodaje.
Co potrafi robot?
Możliwości robota może ograniczać tylko nasza wyobraźnia. Sprawnie radzą sobie między innymi z:
- logowaniem do aplikacji,
- uzupełnianiem formularzy,
- przenoszeniem plików/folderów,
- wydobywaniem danych ze stron www,
- integracjami z API
- lub bazami danych.
Ponadto, nie straszne im wydobywanie danych z faktur, otwieranie maili i załączników, czy wykonywanie obliczeń.
Jakie procesy warto automatyzować?
W tym miejscu warto podkreślić, że roboty nie muszą być konkurencją dla człowieka. Pomimo ich ogromnego potencjału nie każdy proces warto automatyzować. RPA najlepiej sprawdzi się w zadaniach wysoko powtarzalnych, bazujących na regułach, o niewielu wyjątkach biznesowych. Co więcej, roboty świetnie sobie radzą w dojrzałych i stabilnych procesach wykorzystujących niezmienne metody przetwarzania, których wydajność wymaga poprawy. Jednak w dalszym ciągu istnieją i będą istniały zadania, które wymagają czynnika ludzkiego. Dzięki oddaniu części żmudnych obowiązków robotom będziesz w stanie skupić się na zadaniach, które realnie Cię potrzebują.
Interesuje Cię automatyzacja i chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy na nasze darmowe webinary! Śledź profil na LinkedIn, żeby być na bieżąco.