TL;DR: Rolą doradcy jest wyposażenie organizacji wdrażającej ERP w wiedzę i doświadczenie, które pomoże jej zrealizować wdrożenie ERP samodzielnie. Decyzje zawsze powinny być podejmowane przez organizację wdrażającą. Przesunięcie odpowiedzialności i decyzyjności w stronę doradcy powinno zapalić światło ostrzegawcze – to prosta droga do wielu nieporozumień między tym co oczekiwane i możliwe do osiągnięcia w rzeczywistości.
Odcinek #3: Do czyjej bramki gra doradca?
Jest już dostępny na naszych kanałach:
🎧 YouTube: Do czyjej bramki gra doradca?
🎧 Spotify: Do czyjej bramki gra doradca?
Przenieśmy się na chwilę na murawę. Wyobraź sobie, że zdecydowałeś wzmocnić swoją drużynę nowym, doświadczonym zawodnikiem. Wprowadzasz go na boisko i liczysz, że „cała reszta” załatwi się już sama? Nawet najlepszy gracz nie znając strategii i drużyny, w pojedynkę nie osiągnie sukcesu. To na Twoich, trenerskich barkach spoczywa odpowiedzialność, nie tylko za nowego gracza, ale i za cały zespół. Decyzyjność nadal jest po Twojej stronie. Podobnie i w projekcie wdrożeniowym – doradca może być Twoim najlepszym zawodnikiem z wiedzą i doświadczeniem zdecydowanie większym niż reszta zespołu, ale w pojedynkę nie osiągnie sukcesu. Jak więc najlepiej wykorzystać jego zasoby wprowadzając go do projektu? W tym odcinku przyjrzymy się bliżej roli, którą powinien pełnić doradca w procesach doboru, definiowania celów, zakresu, metodyk wdrożeniowych, jak i podczas samego wdrożenia.
Doradca nie powinien decydować
Odpowiedzialność za projekt nigdy nie powinna znaleźć się w rękach doradcy. Sama nazwa jego roli już jasno wskazuje funkcje – służy swoją wiedzą i radą, przedstawia możliwe scenariusze działania i rekomenduje najlepsze z nich, ale nie podejmuje decyzji w imieniu firmy. Doradca jest w stanie podzielić się swoim doświadczeniem, uporządkować i ustrukturyzować potrzeby zgłoszone przez kilka działów / oddziałów czy spółek córek, które mamy w grupie kapitałowej. Nie powinniśmy jednak delegować na niego odpowiedzialności i roli decydenta, wszak nie wchodzi do projektu jako trener i nie zastępuje Ciebie, a jako silne ogniwo wzmacniające projekt. To nie on zna najlepiej potrzeby firmy wdrażającej system ERP. Jego rolą jest wyjaśnienie jak praktycznie podejść do projektu i nauczyć przedstawicieli organizacji wdrażającej, jak samodzielnie, sprawnie i ze zrozumieniem osiągnąć założone przez firmę cele.
(Nie)zawsze wspólny interes
Wbijemy kij w mrowisko. Zdarzają się przypadki, na szczęście rzadko, kiedy interes doradcy nie jest spójny z interesem decydenta. W takich sytuacjach, im dłużej trwa projekt wdrożeniowy, tym dłużej doradca odgrywa w nim swoją rolę i tym dłużej pobiera wynagrodzenie. Z punktu widzenia budżetowego nie jest to sytuacja pożądana. Czasami też działania doradcy okazują się przeciw skuteczne. Szczególnie wtedy, kiedy jego rekomendacje skupiają się wokół stworzenia najlepszego możliwego rozwiązania teoretycznego, nie zważając na praktyczne możliwości późniejszej realizacji. Firma zostaje wtedy z gotowym scenariuszem działań – doskonałym w teorii i niemożliwym do wprowadzenia w życie. Czy zatem zatrudnienie doradcy to zła decyzja? Nie! O ile tę decyzję podejmujemy świadomie, mamy jasno określone cele i znamy oczekiwania wobec doradcy.
Nie ucz się na własnych błędach
Warto mieć świadomość, że na koniec dnia to firma wdrażająca system powinna podejmować świadome decyzje na bazie wiedzy i doświadczenia przetransferowanego przez doradcę. Dobrze przeprowadzona współpraca między doradcą a osobami reprezentującą firmę wdrażającą system ERP możemy porównać do przyspieszonego kursu, w którym zespół nabywa umiejętności i zrozumienie tego, co czeka go w trakcie realizacji projektu. Dzięki temu nie popełni wielu błędów wynikających z braku dostatecznej wiedzy i doświadczenia. Za to będzie w stanie podejmować lepsze decyzje i przewidzieć ich konsekwencje.
Podsumowując, doradcy mogą pełnić nieocenioną pomoc w projekcie wdrożeniowym systemu ERP. Kluczowe jest, aby w tej relacji jasno określić i zrozumieć pełnione role oraz zapewnić transfer wiedzy doradca-organizacja wdrażająca. Doradca, powinien pełnić rolę swoistego mentora, który pomaga uporządkować zastaną sytuację w firmie oraz wesprzeć zespół swoją wiedzą i doświadczeniem. Z kolei osoby / zespół reprezentujące organizację wdrażającą, po tak przeprowadzonym wsparciu, powinny być gotowe i wyposażone w wiedzę niezbędną do samodzielnej realizacji projektu. Taki układ współpracy zdecydowanie zwiększa szanse na powodzenie wdrożenia i zakończenie go posiadając system ERP dopasowany do potrzeb organizacji. Z kolei sygnałem, który powinien wzbudzić nasz niepokój jest sytuacja, w której to odpowiedzialność oraz decyzyjność została przesunięta na stronę doradcy.
Posłuchaj poprzedniego odcinka podcastu:
Odcinek #2: Przygotuj firmę przed startem wdrożenia systemu ERP
W poprzednim odcinku rozmawialiśmy o powodach, dla których wyznaczenie mierzalnych celów wdrożenia systemu ERP jest ważne.
Ten odcinek znajdziesz na naszych kanałach na:
🎧 YouTube: Przygotuj firmę przed startem wdrożenia ERP.
🎧 Spotify: Przygotuj firmę przed startem wdrożenia ERP.