Dlaczego boimy się robotów? Zaufaj automatyzacji!

Image
Blog

Dlaczego boimy się robotów? Zaufaj automatyzacji!

Strach przed zmianą jest jedną z najczęstszych emocji, które towarzyszą ludziom. To naturalna reakcja człowieka na to, co nowe i nieznane. To, że boimy się zmian, nie oznacza jednak, że powinniśmy je powstrzymywać. Gdy firma wdraża automatyzację procesów biznesowych, może usprawnić swoją działalność, zaoszczędzić pieniądze, a także zwiększyć zadowolenie klientów. 

Dlaczego boimy się robotów? 

Roboty są często przedstawiane w filmach w negatywnym świetle. Często okazuje się, że przejmują władzę nad światem, a ich głównym celem jest zniszczenie ludzkości. Ale filmy te nie pokazują, w jaki sposób roboty mogą faktycznie usprawnić naszą pracę i życie. 

Dlaczego boimy się robotów? Strach przed zmianą wynika z naszej naturalnej skłonności do ostrożności i konserwatyzmu. Boimy się zmian, ponieważ nie wiemy, jak one na nas wpłyną. Strach ten jest jednak uzasadniony, a przyczyny mogą być różne. Do najważniejszych z nich zaliczamy: 

  • Brak zaufania do innowacji; 
  • Obawa przed utratą pracy; 
  • Konieczność uczenia się nowych umiejętności; 
  • Strach przed pozostaniem w tyle i odrzuceniem przez zespół; 
  • Niewystarczające umiejętności odpowiadające wprowadzanym innowacjom; 
  • Widmo wzrastających kosztów operacyjnych. 

Które procesy warto przekazać w ręce robotów? Sprawdź przegląd zastosowań RPA w poszczególnych działach 

Ludzie odczuwają niepokój związany ze zmianami, ponieważ zostaliśmy uwarunkowani, aby kojarzyć nasze stare sposoby życia z bezpieczeństwem. To naturalne. Nowości, innowacje, zmiany to dla wielu nieznane terytorium, do którego po prostu nie jesteśmy przyzwyczajeni. Ale kiedy spojrzymy na szerszy obraz, jasne jest, że wdrożenie innowacyjnych rozwiązań sprawi, że jako firma staniemy się bardziej wydajni, a nasza praca okaże się atrakcyjniejsza. Dlaczego? 

Czy robotyzacja to moda? 

Roboty nie są nową koncepcją, ale sposób ich wykorzystania w świecie biznesu dla wielu wciąż jest zupełnie nowatorski. Robotyzacja i automatyzacja ma miejsce od dziesięcioleci, można powiedzieć, że rozwija się razem z nami. Jednak ostatnio stała się bardziej popularna w miejscu pracy ze względu na efekty zastosowania, wydajność i produktywność. Zatem dlaczego boimy się robotów? 

Robotyzacja procesów biznesowych polega na wykorzystaniu robotów do automatyzacji odpowiednio zdefiniowanych czynności. Roboty przejmują przyziemne zadania i uwalniają zasoby ludzkie, aby pracownicy mogli skupić się na bardziej kreatywnych i strategicznych dla przedsiębiorstwa zagadnieniach. W ten sposób roboty nie tylko zwiększają produktywność, ale zapewniają również stabilność i ciągłość przebiegu procesów w organizacji. 

Przekuj lęk w sukces 

Robot to oprogramowanie, którego celem jest automatyzacja zadań wykonywanych przez człowieka. Nie posiada on fizycznych i mechanicznych części. W swoim działaniu imituje czynności wykonywane na komputerze przez pracownika firmy – wykorzystuje do tego wirtualną klawiaturę i ruch myszką. Roboty są zaprogramowane za pomocą algorytmów, które pozwalają im pracować nad powtarzalnymi zadaniami bez udziału człowieka. Możemy je zaprogramować do wykonywania różnych czynności, takich jak przetwarzanie danych, obsługa klienta, a nawet przygotowanie i generowanie dokumentów. Firmy, które używają robotów do tych zadań, odniosły ogromne korzyści. Udało im się zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas. 

Najlepsze w robotach jest to, że sprawdzą się w praktycznie każdej branży. Zajmą się zadaniami zespołów księgowych, pomogą w zarządzaniu stanem magazynowym, a nawet przygotują dokumenty w dowolnym języku dla klientów. Wszystko to w sposób bezbłędny, pracując 24 godziny na dobę i nie robiąc przerw. Warto również podkreślić, że roboty nie chorują i nigdy nie odejdą z pracy. Dzięki temu szybko stają się wirtualnymi współpracownikami, na których zawsze możemy liczyć, co bardzo skutecznie rozwiewa wszelkie obawy. 

Dowiedz się, jak zaangażować pracowników w robotyzację

Nie powinniśmy bać się zmian, ale traktować je jako szansę. Musimy uznać, że wdrażanie innowacji, w tym robotyzacji, przyniesie nowe miejsca pracy i lepsze możliwości w bliskiej i odległej przyszłości. Roboty nie przejmą władzy nad światem i nie zabiorą nam pracy. Będą robić tylko to, czego robić nie chcemy – czyli idealnie zajmą się nudnymi i powtarzalnymi zadaniami.