Ile kosztuje cyfrowa transformacja? Prognozy i globalne trendy w inwestycjach w IT.
Ile kosztuje cyfrowa transformacja? Prognozy i globalne trendy w inwestycjach w IT.
Dynamiczny rozwój zarówno globalnego, jak i polskiego rynku IT przypadający na ostatnie 30 lat doprowadził do sytuacji, w której to stopień zaawansowania technologicznego przedsiębiorstwa stał się jednym z głównych czynników jego sukcesu. Odpowiednie wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych pozwala na zdobycie pozycji lidera, natomiast jej utrzymanie wymaga stałego rozwoju i wydatków na najnowocześniejsze narzędzia. Dowodem na to jest dwucyfrowe tempo wzrostu globalnych inwestycji w technologie i usługi umożliwiające cyfrową transformację, które w bieżącym roku wyniosą prawie 1,2 bln dolarów.[1] Jak sytuacja wygląda na naszym rodzimym rynku IT?
Które branże najchętniej inwestują w IT?
Przyspieszenie cyfrowej transformacji widoczne jest również w Polsce. Prym w tej dziedzinie wiodą przedsiębiorstwa produkcyjne, których priorytetem jest optymalizacja procesów produkcyjnych pozwalających na dopasowanie produktu do potrzeb klientów oraz elastyczność względem pojawiających się regularnie zmian w otoczeniu rynkowym. Firmy dążą również do automatyzacji procesu produkcji, a w rezultacie wyeliminowania błędów powodowanych przez czynnik ludzki. W IT inwestuje również transport, poszukujący sposobów na optymalizację cyfrowego łańcucha dostaw oraz automatyzację procesów finansowych, a także handel detaliczny, którego celem jest usprawnienie handlu wielokanałowego.
Ile polskie firmy wydają na technologie i usługi informatyczne?
Trend obrazują liczby. Polski rynek systemów ERP – głównych rozwiązań IT dla biznesu – ma rozwijać się w tempie 6,6% rocznie aż do 2021, kiedy osiągnie wartość 77 mld dolarów.[2] Ilość małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce wykorzystujących systemy klasy ERP wzrosło w ciągu ostatnich lat aż o 10 punktów procentowych i nic nie wskazuję, żeby trend ten miał się zmienić. Same wydatki na systemy dla biznesu wzrosną w 2020 roku o 11% i będą motorem napędowym rozwoju całego rynku produktów i usług IT.
-Zaawansowane rozwiązania technologiczne przestały być zarezerwowane dla dużych korporacji, a stały się elementem niezbędnym do efektywnego funkcjonowania w każdych warunkach rynkowych. Wychodząc naprzeciw potrzebom firm o zróżnicowanej wielkości i działających w różnych branżach oferujemy kompleksowy zestaw rozwiązań informatycznych dedykowanych wsparciu działalności przedsiębiorstw z uwzględnieniem ich indywidualnych wymagań – mówi Robert Zieliński, Dyrektor ds. Rozwoju Strategicznego DahliaMatic.
Najlepsze wciąż przed nami
Automatyzacja procesów biznesowych coraz częściej wymaga wykorzystania najnowszych technologii, takich jak chmura obliczeniowa, sztuczna inteligencja, czy Internet Rzeczy. Pozwalają one na wyjście poza dotychczasowe schematy działania systemów ERP i wyprodukowanie dedykowanych rozwiązań oraz rozszerzenie zakresu ich wykorzystywania (np. ERP jako system wczesnego ostrzegania i identyfikacji zagrożeń). Coraz więcej firm korzysta z dostępnych możliwości technologicznych podczas digitalizacji swoich biznesów. Jednak potencjał jaki mają wspomniane wcześniej technologie pozwala twierdzić, że czeka nas jeszcze wiele nowatorskich produktów oraz przełomowych rozwiązań informatycznych dla biznesu.
[1] Szacunkowa wartość podana przez International Data Corporation
[2] Szacunkowa wartość podana przez International Data Corporation