O zaletach i wadach… Porównanie Power Automate i UiPath

PowerAutomate vs UiPath Image
Blog

O zaletach i wadach… Porównanie Power Automate i UiPath

Rynek RPA (robotyzacji procesów biznesowych), który w 2022 roku był wyceniany na 3,4 miliarda dolarów, do 2030 roku ma osiągnąć wartość blisko 24 miliardów dolarów (Źródło: Precedense Research, Robotic Process Automation Market to Hit…, 2022). Technologia Robotic Process Automation umożliwia przedsiębiorstwom z różnych branż automatyzację powtarzalnych i czasochłonnych, ale niezbędnych do wykonania, procesów. Sprawia to, że tempo rozwoju robotyzacji i automatyzacji jest niezwykle imponujące. A z uwagi na efekty jej wdrożenia coraz większa liczba firm decyduje się na zatrudnienie robotów. 

Rosnące zapotrzebowanie na narzędzia do optymalizacji procesów zaowocowało rozwojem rozwiązań RPA skierowanych do firm z wielu sektorów i branż. Z możliwości oferowanych przez robotyzację skorzystać mogą m.in. pracownicy biur rachunkowych, logistyki i spedycji, a nawet sektora medycznego. 

Często jesteśmy proszeni o porównanie Power Automate i UiPath, aby zrozumieć, co najlepiej pasuje do potrzeb klienta. W odpowiedzi na te zapytania przygotowaliśmy artykuł blogowy, aby wskazać główne różnice, ale i podobieństwa między tymi dwoma narzędziami umożliwiającymi tworzenie robotów. Zanim jednak przejdziemy do aspektów technicznych, zacznijmy od przedstawienia obu technologii i firm. Porównanie Power Automate i UiPath najlepiej rozpoczniemy odwołując się do raportów przygotowywanych przez Gartner i Forrester, gdzie pierwszą z firm określono mianem pretendenda, a drugą doświadczonym liderem rynku RPA. 

UiPath – Lider branży robotyzacyjnej 

Firma UiPath została założona w roku 2005 przez rumuńskich przedsiębiorców. Obecnie według raportów Gartner i Forrester jest liderem rynku Robotic Process Automation. I chociaż 8 lat temu można było o niej mówić jako o start-upie zatrudniającym około 50 pracowników, dziś ta liczba przekracza 2 500 osób. Natomiast samą wartość przedsiębiorstwa szacuje się na ponad 7 miliardów dolarów. Działalność UiPath skupiała się początkowo na udostępnianiu narzędzi pomagających w robotyzacji procesów biznesowych. Obecnie jednak firmę przedstawia się jako dostarczającą kompleksową platformę wspierającą automatyzację zadań w organizacjach. Użytkownicy, których ilość szacowana jest na kilkaset tysięcy osób, współpracujący z platformą UiPath, mogą realizować projekty w oparciu m.in. o narzędzia do mapowania procesów, budowania Cyfrowych Pracowników, a także zarządzania nimi w chmurze oraz on-premise. 

Power Automate – Pretendent 

Myśląc o pretendentach na rynku Robotic Process Automation nie sposób nie wspomnieć o Power Automate – rozwiązaniu wspierającym robotyzację dostarczanym przez firmę Microsoft. I choć czasem mówi się, że Power Automate to jedno z bardziej niedocenionych usług oferowanych w ramach pakietu Microsoft 365 to posiada ono naprawdę duże grono zwolenników. Ta usługa chmurowa umożliwia swoim użytkownikom tworzenie przepływów pracy automatyzujących nudne, żmudne i powtarzalne procesy w organizacjach. Nie wymaga od korzystających umiejętności programowania. Stworzenie pierwszego robota możliwe będzie dzięki odpowiedniemu stworzeniu ścieżki przepływu korzystając z przygotowanych schematów blokowych. Warto również podkreślić, że dzięki przynależności do aplikacji firmy Microsoft Power Automate nie ogranicza się do jednego programu jak np. Excel tylko współpracuje z całą rodziną usług Microsoft 365.  

Porównanie Power Automate i UiPath 

Zanim przejdziemy do zalet i wad stosowania rozwiązań odwołamy się do raportu przygotowanego przez dr. hab. Andrzej Sobczak podczas konferencji Hiperautomatyzacja IV. W grudniu 2021 roku przeprowadzone zostało poglądowe badanie dotyczące popularności wybranych narzędzi do robotyzacji. Na pierwszym miejscu wśród stosowanych narzędzi (52,5% ankietowanych) znalazł się UiPath, na drugim (27,8%) Power Automate, a na trzecim (16,7%) Blue Prism. 

Odpowiednie porównanie Power Automate i UiPath możliwe jest jedynie w oparciu o kilka kryteriów. Power Automate to rozwiązania dość nowe, głównie kierowane do mniejszych przedsiębiorstw. Jego największą zaletą jest łatwość użytkowania. Należy podkreślić również niskie koszty, które należy ponieść – w porównaniu do wartości dodanej po wdrożeniu w przedsiębiorstwie. Dotyczy głównie automatyzacji codziennych zadań. Natomiast sama architektura nie jest tak otwarta jak w UiPath, więc jest również trudniejsza w personalizowaniu. Jednak z uwagi na fakt bycia częścią rodziny aplikacji Microsoft użytkownicy nie mogą narzekać na małą liczbę bibliotek szablonów. Power Automate jako pretendent rynku Robotic Proces Automation próbuje dogonić swoich konkurentów w wielu dziedzinach. Wciąż jednak cieszy się mniejszą popularnością użytkowników. Co za tym idzie – zasoby szkoleniowe mogą być ograniczone. 

Zupełnie odwrotnie sytuacja ma się w przypadku UiPath. Dla tego przedsiębiorstwa dzielenie się wiedzą i tworzenie akademii RPA to jeden z kamieni węgielnych przedsiębiorstwa. Tworzona przez lata renoma firmy pozwoliła zgromadzić ogromną liczbę użytkowników tworzących coraz to nowsze pomysły i przepływy dzieląc się przy tym swoimi praktycznymi doświadczeniami. Narzędzie stworzone przez UiPath może zautomatyzować nawet najbardziej skomplikowane, ogólnofirmowe procesy, a przy wsparciu doświadczonych programistów można dostosować je do dowolnego celu. 

Dwie strony medalu 

UiPath: 

  • Lider branży Robotic Process Automation; 
  • Duża społeczność użytkowników; 
  • Rozwiązanie od samego początku tworzone z myślą o robotyzacji procesów; 
  • Szeroka dostępność do szkoleń i akademii RPA; 
  • Doświadczona firma z renomą tworzoną przez lata; 
  • Ułatwione skalowanie robotyzacji na organizację. 

Power Automate: 

  • Zintegrowanie i współpraca z aplikacjami rodziny Microsoft; 
  • Łatwość użytkowania; 
  • Niski próg wejścia w rozwiązanie robotyzacyjne; 
  • Bardzo dobry stosunek możliwych korzyści do ceny; 
  • Dostęp do PowerApps i możliwa obsługa z wielu urządzeń. 

Kiedy UiPath, a kiedy Power Automate? 

Power Automate to narzędzie, które idealnie sprawdzi się dla wszystkich pracowników IT oraz biznesu. Stosowanie go nie wymaga umiejętności programowania i pisania kodu. Power Automate zapewnia wymierne korzyści przy jednoczesnych niskich kosztach. Jedyne co może okazać się niezbędne podczas pracy na nim to odpowiednia znajomość procesów w organizacji i ich przepływu. Grupę docelową dla tego rozwiązania stanowić będą zatem wszyscy pracownicy chcący automatyzować nudne i powtarzalne zadania oraz decydenci i managerowie działów IT, którzy chcieliby przekazać w ręce biznesu tworzenie prostych robotów. Dzięki temu ich pracownicy wykorzystując ekspercką wiedzę z zakresu IT będą mogli skupić się na bardziej zaawansowanych i strategicznych z punktu widzenia firmy zadaniach. 

Natomiast zdecyduj się na rozwiązaniach świadczonych przez UiPath, gdy procesy, które zamierzasz zrobotyzować są skomplikowane i obejmują całe przedsiębiorstwo. Ułatwione skalowanie robotyzacji na całość organizacji to doskonała szansa na usprawnienie zadań zbyt trudnych dla wielu narzędzi. UiPath okaże się również lepszym wyborem jeśli wprowadzane w firmie zmiany mają działać długofalowo, a wyższe koszty wejścia nie są problematyczne. W przypadku chęci rozszerzenia działań robotyzacyjnych o orkiestrator oraz task mining również lepszym wyborem okaże się UiPath. 

Podsumowanie 

Porównanie Power Automate i UiPath pokazuje, że nie ma dwóch identycznych narzędzi wspierających firmę w robotyzacji i automatyzacji procesów biznesowych. Ale to dobrze. Wszystkie występujące różnice pomiędzy narzędziami dostarczanymi przez Microsoft i UiPath pozwalają znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. 

Naszym Klientom oferujemy darmową konsultację, dzięki której sprawdzimy czy zaproponowane rozwiązania spełniają Twoje potrzeby.  

Które procesy automatyzować? Sprawdź przegląd zastosowań RPA w poszczególnych działach