Proces rekrutacyjny w DahliaMatic – co zrobić, żeby oczarować rekrutera?

Microsoft-i-Oracle-partnerami-w-zakresie-usług-chmurowych.-Jakie-korzyści-dla-klientów-przyniesie-współpraca-gigantów_-7
Z życia DahliaMatic

Proces rekrutacyjny w DahliaMatic – co zrobić, żeby oczarować rekrutera?

Jak zaskoczyć rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Jak się przygotować, co warto powiedzieć, a co lepiej zachować dla siebie? W krótkiej rozmowie nasza Specjalistka ds. Personalnych – Patrycja Pilarska dzieli się swoimi doświadczeniami z rozmów z kandydatami, zdradza sposoby na udaną rozmowę rekrutacyjną i przestrzega czego na pewno nie robić.

Jak wygląda proces rekrutacyjny w DahliaMatic?

Początek procesu nie zawsze wygląda tak samo. W zależności od tego na jakie stanowisko obecnie rekrutujemy, ogłoszenia publikowane są w różnych kanałach – mogą to być portale branżowe, biura karier działające na uczelniach, nasze profile w social mediach lub dobrze znane strony – jak np. pracuj.pl. W firmie działa również program rekomendacji polegający na wewnętrznych poleceniach. Obecni pracownicy mogą zarekomendować znajomego i przekazać nam jego CV. W przypadku zatrudnienia takiego kandydata i chęci kontynuowania z nim współpracy wiąże się to z dodatkową premią dla polecającego.

Po zweryfikowaniu CV zapraszamy wybranych kandydatów na spotkanie składające się z dwóch części. Część HR-owa, prowadzona przeze mnie, jest bardziej ogólna. Pytam m.in. o doświadczenie i umiejętności zawodowe, sprawdzam co motywuje kandydata do podjęcia  pracy w naszej firmie, czego chciałby się nauczyć i jakie wartości może wnieść ze sobą do naszego zespołu. Sprawdzam też w jakim obszarze biznesowym kandydat chciałby rozwijać się w ciągu najbliższego roku lub dwóch lat oraz czego dokładnie szuka u swojego idealnego pracodawcy – czyli w jakim środowisku chciałby pracować. To dobra okazja do tego, aby zobaczyć, czy potrzeby kandydata i nasze mogą się ze sobą spotkać.

Z kandydatami, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na rynku pracy i najczęściej są jeszcze studentami, rozmawiamy o studiach, harmonogramie nauki, realizowanych projektach, działalności w kołach zainteresowań oraz o tym, czy i w jaki sposób poszerzają swoją wiedzę we własnym zakresie (np. działalność w kołach naukowych, realizacja drobnych projektów dla siebie lub znajomych).

Druga część rozmowy prowadzona jest przez osobę techniczną (najczęściej szefa pionu biznesowego, do którego prowadzimy rekrutację), która szczegółowo weryfikuje merytoryczną wiedzę kandydata. Zdarza się również, że podczas rozmowy kandydat otrzymuje do wykonania próbkę pracy, która weryfikowana jest później przez osobę techniczną.

Następnie, w przypadku pozytywnej decyzji z naszej strony, składamy kandydatowi propozycję pracy. W tym miejscu następują szczegółowe ustalenia dotyczące warunków zatrudnienia. Podpisywana jest umowa i kandydat staje się członkiem naszego zespołu.

Jakie są najważniejsze czynniki, które bierzesz pod uwagę na etapie wyboru CV? 

Najważniejszym kryterium jest oczywiście to, czy kandydat spełnia wymagania opisane w ogłoszeniu o pracę. Czy ma odpowiednie doświadczenie zawodowe, wiedzę i umiejętności.

W takim razie co jest ważniejsze: doświadczenie, czy wykształcenie?

To zależy od stanowiska, na które prowadzona jest rekrutacja. Nie zawsze wymagamy, aby kandydat z bardzo dużym doświadczeniem zawodowym i wiedzą branżową miał ukończone studia z obszaru IT. W przypadku rekrutacji na stanowiska programistyczne odpowiednie
studia są oczywiście niezbędne, choć czasami zdarza się, że kandydat nie ma jeszcze kierunkowego wykształcenia wyższego, a na razie ukończył jedynie bootcamp – ostatnimi czasy bardzo popularna forma nauki programowania; i jeśli posiada odpowiednią wiedzę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby został zaproszony na spotkanie rekrutacyjne.

Co ciekawe, w ostatnim czasie zauważam też coraz więcej przypadków chęci przekwalifikowania się i rozpoczęcia pracy w obszarze IT, choć dotychczasowy kierunek kariery nie miał z nim nic wspólnego. Przy dzisiejszej popularności kursów i bootcamp’ów zmiana zawodu nie jest już taka trudna. Zdarzają się zmiany o 180 stopni i rozpoczęcie zupełnie innego rodzaju kariery zawodowej w nowej branży. Takich kandydatów nie dyskwalifikujemy, ponieważ wychodzimy z założenia, że przy odpowiedniej determinacji i nakładzie pracy, kandydat z potencjałem jest w stanie dość sprawnie odnaleźć się nowym zawodzie.

Co najbardziej dziwi Cię podczas rozmów rekrutacyjnych?

Jest kilka takich rzeczy np. mocno nieformalny sposób w jaki, szczególnie bardzo młodzi ludzie, przychodzą ubrani na spotkanie. Niektórym zdarza się ubrać wręcz na sportowo. Bywają też akcenty humorystyczne, np. skarpetki w hamburgery 🙂 Czasami jestem wręcz zaskoczona, kiedy widzę elegancko ubranego kandydata. Mam wrażenie, że branża IT kojarzy się młodym ludziom raczej mało formalnie.

Jeśli chodzi o rzeczy merytoryczne, jest to najczęściej nieprzygotowanie kandydata do rozmowy, znaczna różnica pomiędzy wiedzą rzeczywistą, a deklarowaną w CV, brak wizji kierunku swojego rozwoju zawodowego, czy brak sprecyzowanych wymagań w stosunku do pracodawcy.

Dziwi mnie też sytuacja, kiedy kandydat nie zadaje podczas rozmowy prawie żadnych pytań, a przecież to doskonała okazja do tego, żeby dowiedzieć się możliwie jak najwięcej o ewentualnym przyszłym miejscu pracy. Rozmowa rekrutacyjna służy przecież dwóm stronom.

Czy podczas rozmów kierujesz się bardziej przeczuciem, czy raczej opierasz się na faktach?

Przede wszystkim fakty – wiedza, doświadczenie, umiejętności. Do tego potencjał i widoczna chęć rozwoju. Ważne jest dla nas też to, żeby kandydat charakterologicznie pasował do atmosfery i kultury pracy w firmie oraz do zespołu, do którego prowadzimy rekrutację.

Czy są zachowania, które dyskwalifikują kandydata podczas rozmowy?

Zachowania niemile widziane to np. negatywne i pogardliwe wypowiedzi na temat poprzedniego pracodawcy. Brak kultury. Poza tym, spóźnienia, o których kandydat nie uprzedził. Rozmijanie się z prawdą – wiedzę merytoryczną naprawdę dość łatwo zweryfikować. Lepiej od razu przyznać, że nie ma się wiedzy na dany temat, niż na poczekaniu udzielać odpowiedzi, które nie mają żadnego sensu.

A co wzbudza w Tobie pozytywne odczucia podczas rozmów?

Dobre wrażenie robią na nas kandydaci – pasjonaci, którzy także w wolnym czasie rozwijają swoją wiedzę – tworzą aplikacje, strony na znajomych, własne projekty. Mile widziana jest też dodatkowa aktywność na studiach – uczestnictwo w kołach naukowych, organizacjach studenckich, konkursach. Dzięki temu wiemy, że kandydat jest naprawdę zainteresowany branżą, stanowiskiem i możliwościami rozwoju oraz tym, co może z nami osiągnąć, i jego zawodowe decyzje nie są uwarunkowane jedynie zarobkami.

Jak najlepiej przygotować się do rozmowy?

Przede wszystkim wiedzieć gdzie i na jakie stanowisko się aplikuje 🙂 Dokładnie przeczytać ogłoszenie – na czym polegają obowiązki i jakie wymagania trzeba spełnić. Sprawdzić, czy firma oferuje to, czym jest się zainteresowanym. Poczytać o firmie, zapoznać się z profilem jej działalności. Zastanowić się, dlaczego aplikuję właśnie tu. Jednym słowem – podjąć decyzję świadomie. Poza tym, być przygotowanym na weryfikację swojej wiedzy i doświadczenia zawodowego opisanego w CV. Czasami na rozwiązanie zadań praktycznych. Istotne jest też to, aby osoba, która przychodzi na rozmowę wiedziała czego chce, gdzie widzi się zawodowo w najbliższym czasie i miała plan na własny rozwój (chyba, że kandydat jest bardzo młody, dopiero startuje na rynku pracy i szuka jeszcze odpowiedniego dla siebie obszaru).

Warto przygotować listę pytań do pracodawcy (im bardziej szczegółowe, tym więcej informacji uzyska kandydat) i zapytać o wszystko, co chce się wiedzieć na temat przyszłego miejsca pracy, obowiązków, zespołu, prowadzonych projektów, przykładowego dnia pracy. Dla mnie to znak, że kandydat faktycznie jest zainteresowany stanowiskiem, i nie jest mu wszystko jedno, gdzie będzie pracował. Nie ma też nic złego w posiadaniu ze sobą swojego CV.

Poza tym, im więcej spokoju i mniej stresu, tym większa szansa, że kandydat zaprezentuje się tak dobrze, jak planował.

Czy można przesyłać CV również w sytuacji, gdy nie ma aktualnie otwartej rekrutacji na dane stanowisko?

Oczywiście, zapraszamy do aplikowania. CV (wraz z klauzulą dot. przetwarzania danych osobowych) wraz z informacją jakim stanowiskiem kandydat jest zainteresowany można wysyłać na adres praca@dahliamatic.pl. Od razu jednak zaznaczę, że kontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami. Zachęcam również do śledzenia naszych profili na Facebook’u (link) i LinkedIn (link) oraz zakładki Kariera, gdzie publikujemy ogłoszenia o pracę https://dahliamatic.pl/kariera/