Rozmowa rekrutacyjna online – przygotowanie podstawą sukcesu.

[:pl]Green Leafy Christening Thank You Card-4[:]
Blog

Rozmowa rekrutacyjna online – przygotowanie podstawą sukcesu.

Pierwsza rozmowa z potencjalnym pracodawcą to niejednokrotnie ogromny stres, który sprawia, że ręce się pocą, język się plącze, a cała wiedza wyparowuje. Trudno nad tym zapanować, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do rozmowy można zminimalizować negatywne działanie stresu. Łapcie kilka metod od Kasi i Patrycji z naszego działu Rekrutacji.

6 rad do zapamiętania
  1. Zanotuj pytania – przed spotkaniem w Twojej głowie kłębiło się mnóstwo pytań dotyczących nowego miejsca pracy, które wyparowały wraz z rozpoczęciem rozmowy? Zapisz je! Korzystanie z notatek w trakcie spotkania to nic złego, a wręcz daje nam sygnał, że jesteś do niego przygotowany/a.
  2. Sprawdź połączenie sieciowe i jakość obrazu – nic nie wprowadza tak stresującej atmosfery jak stwierdzenie „niestety nic nie słyszę”. Zaczyna się wtedy nerwowe włączanie i wyłączanie mikrofonu, sprawdzanie jakości sieci i wykrzykiwanie „halo, halo”. Żeby uniknąć tej sytuacji przeprowadź próbę mikrofonu oraz kamery przed rozmową.
  3. Wybierz odpowiednie miejsce – zadbaj o odpowiednie naświetlenie i akustykę. Unikaj miejsc głośnych (odradzamy np. kuchnię w porze przygotowania obiadu) i takich, w których słychać echo. Z kolei dobre oświetlenie sprawi, że nie będziemy się lepiej widzieć, co bez dwóch zdań ułatwia nawiązanie relacji.
  4. Zapoznaj się z profilem firmy – nie musisz znać na pamięć wszystkich projektów, które prowadzimy, ale podstawowa znajomość naszej działalności do sygnał, że poważnie podchodzisz do potencjalnej współpracy. Pytania uzupełniające są bardzo mile widziane.
  5. Oszacuj swoje oczekiwania finansowe – pytanie o oczekiwane wynagrodzenie zwykle pojawia się już podczas pierwszej rozmowy. Warto przygotować się na nie wcześniej poprzez skonfrontowanie średnich stawek na rynku z Twoim doświadczeniem.
  6. Upewnij się, że Twoje plany się nie zmieniły – odwoływanie rozmowy w ostatniej chwili albo (co gorsze) niepojawianie się na niej to oznaka braku szacunku do nas i naszego czasu. Wypadki losowe się zdarzają, jednak pamiętaj, aby poinformować o nich możliwie jak najwcześniej.

Last but not least! Podejdź do spotkania pozytywnie. Kilka minut przed spotkaniem włącz ulubioną piosenkę, zrób kilka asan jogi, albo porozmawiaj z przyjacielem – cokolwiek co pomoże Ci rozładować stres. Uczucie bycia ocenianym zawsze powoduje lekkie zdenerwowanie, ale pamiętaj, że celem rozmowy rekrutacyjnej jest weryfikacja czy nadajemy na tych samych falach i czy jesteśmy w stanie zaproponować Ci odpowiednią rolę w zespole.