Rozmowa rekrutacyjna online – przygotowanie podstawą sukcesu.
Rozmowa rekrutacyjna online – przygotowanie podstawą sukcesu.
Pierwsza rozmowa z potencjalnym pracodawcą to niejednokrotnie ogromny stres, który sprawia, że ręce się pocą, język się plącze, a cała wiedza wyparowuje. Trudno nad tym zapanować, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do rozmowy można zminimalizować negatywne działanie stresu. Łapcie kilka metod od Kasi i Patrycji z naszego działu Rekrutacji.
6 rad do zapamiętania
- Zanotuj pytania – przed spotkaniem w Twojej głowie kłębiło się mnóstwo pytań dotyczących nowego miejsca pracy, które wyparowały wraz z rozpoczęciem rozmowy? Zapisz je! Korzystanie z notatek w trakcie spotkania to nic złego, a wręcz daje nam sygnał, że jesteś do niego przygotowany/a.
- Sprawdź połączenie sieciowe i jakość obrazu – nic nie wprowadza tak stresującej atmosfery jak stwierdzenie „niestety nic nie słyszę”. Zaczyna się wtedy nerwowe włączanie i wyłączanie mikrofonu, sprawdzanie jakości sieci i wykrzykiwanie „halo, halo”. Żeby uniknąć tej sytuacji przeprowadź próbę mikrofonu oraz kamery przed rozmową.
- Wybierz odpowiednie miejsce – zadbaj o odpowiednie naświetlenie i akustykę. Unikaj miejsc głośnych (odradzamy np. kuchnię w porze przygotowania obiadu) i takich, w których słychać echo. Z kolei dobre oświetlenie sprawi, że nie będziemy się lepiej widzieć, co bez dwóch zdań ułatwia nawiązanie relacji.
- Zapoznaj się z profilem firmy – nie musisz znać na pamięć wszystkich projektów, które prowadzimy, ale podstawowa znajomość naszej działalności do sygnał, że poważnie podchodzisz do potencjalnej współpracy. Pytania uzupełniające są bardzo mile widziane.
- Oszacuj swoje oczekiwania finansowe – pytanie o oczekiwane wynagrodzenie zwykle pojawia się już podczas pierwszej rozmowy. Warto przygotować się na nie wcześniej poprzez skonfrontowanie średnich stawek na rynku z Twoim doświadczeniem.
- Upewnij się, że Twoje plany się nie zmieniły – odwoływanie rozmowy w ostatniej chwili albo (co gorsze) niepojawianie się na niej to oznaka braku szacunku do nas i naszego czasu. Wypadki losowe się zdarzają, jednak pamiętaj, aby poinformować o nich możliwie jak najwcześniej.
Last but not least! Podejdź do spotkania pozytywnie. Kilka minut przed spotkaniem włącz ulubioną piosenkę, zrób kilka asan jogi, albo porozmawiaj z przyjacielem – cokolwiek co pomoże Ci rozładować stres. Uczucie bycia ocenianym zawsze powoduje lekkie zdenerwowanie, ale pamiętaj, że celem rozmowy rekrutacyjnej jest weryfikacja czy nadajemy na tych samych falach i czy jesteśmy w stanie zaproponować Ci odpowiednią rolę w zespole.