Jak zrobić złe wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

[:pl]elektroniczny obieg dokumentów by-4[:]
Blog

Jak zrobić złe wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Kontynuując nasz cykl dotyczący procesów rekrutacyjnych i rozmów kwalifikacyjnych postanowiliśmy podejść do tematu przewrotnie i przedstawić kilka sposobów, które z całą pewnością pozwolą Ci zrobić złe wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dodamy tylko, że lista została stworzona na podstawie doświadczeń Kasi i Patrycji z naszego działu HR 😉 Zaczynamy!

  1. Ubierz się jak na siłownie – przecież najważniejsza jest wygoda!

Bardzo łatwy sposób na okazanie rozmówcy braku szacunku i poważnego podejścia. „Nie szata zdobi człowieka”, ale odpowiedni strój jest sposobem na podkreślenie dużej rangi wydarzenia lub sytuacji.

  1. Wyłącz kamerę

Obecne warunki zmuszają nas do przeprowadzania rozmów rekrutacyjnych online, co bardzo utrudnia poznanie kandydata i określenia czy nadajemy na tych samych falach. Wyłączenie kamery pozbawia obie strony możliwości nawiązania relacji (chociażby przez kontakt wzrokowy).

  1. Usiądź bokiem do kamery

Jeśli jednak zdecydujesz się na włączenie kamery usiądź bokiem lub tyłem. Dzięki temu skutecznie pozbawisz nas możliwości nawiązania wspomnianej już relacji.

  1. Zapytaj z jaką firmą rozmawiasz i na jakie stanowisko zaaplikowałeś/aś

Brak podstawowej wiedzy na temat działalności firmy, do której aplikujesz to prosta ścieżka do okazania braku zainteresowania pracą. Pokażesz w ten sposób, że jest Ci obojętne do jakiej firmy i na jakie stanowisko aplikujesz.

  1. Odbieraj telefony w trakcie rozmowy rekrutacyjnej

Jak mawia klasyk: są sprawy ważne i ważniejsze. Jeśli każesz  nam czekać kilka(naście) minut na zakończenie Twojej prywatnej rozmowy to jest spora szansa, że więcej się już nie zobaczymy.

  1. Koloryzuj

Poziom znajomości technologii to przecież kwestia dyskusyjna a co się nie doprogramuje to się dowygląda. Koloryzowanie rzeczywistych umiejętności pozwala Ci szybko stracić zaufanie naszych rekruterek i często przekreśla dalszy udział w procesie.

  1. Na pytania odpowiadaj długo i zawile

Z szacunku do Twojego oraz naszego czasu zależy nam, aby rozmowy przebiegały sprawnie. Mamy szereg pytań do zadania i oczekujemy konkretnych odpowiedzi, które zazwyczaj pozwalają zweryfikować wiedzę kandydata. Jeśli chcesz pozostawić po sobie negatywne wrażenie wydłużaj wypowiedź, wplataj dygresje i gub wątek.

Kończąc, kilka słów „na poważnie”. Rozmowa rekrutacyjna to stresująca sytuacja i każdy rekruter czy rekruterka mają tego świadomość. Podczas tych spotkań naszym głównym celem jest po prostu poznanie kandydata i weryfikacja czy jego kompetencje odpowiadają naszym potrzebom oraz czy pasujemy do siebie osobowościowo. Najważniejsze są wzajemny szacunek i chęć poznania drugiej strony. Z resztą sobie poradzimy.