Powrót do Afryki

IMG_7339-e1549010499247
Z życia DahliaMatic

Powrót do Afryki

Pamiętacie ubiegłoroczny wrześniowy wyjazd naszych śmiałków do Sudanu Południowego? Ekipa DahliaMatic ponownie znalazła się na Czarnym Lądzie. I choć Afryka pod wieloma względami wciąż pozostaje nieodkryta, tajemnicza i pełna kontrastów, jest to kontynent ogromnych szans i możliwości. O czym kolejny raz przekonała się nasza delegacja. Trzech przedstawicieli firmy DahliaMatic: Przemek Czołba, Piotr Cierlik oraz Krzysztof Czajkowsk ponad półtora tygodniaspędziło w Afryce, a dokładnie w Sudanie Południowym. Po powrocie opowiedzieli o potencjale biznesowym tego kontynentu oraz sukcesach współpracy.

Z tarczą

Styczniowy wyjazd wiązał się przede wszystkim z zakończeniem audytu w największej spółce naftowej w Sudanie Południowym – Nail Petroleum Corporation (NilePet). Jak zgodnie twierdzą nasi rozmówcy wyniki badań kontrolnych są optymistyczne.

Dla nas to bardzo ważne wydarzenie, które śmiało możemy nazwać sukcesem. Zakończyliśmy pomyślnie pierwszy audyt w Sudanie Południowym, który – mamy nadzieję – będzie fundamentem projektu wdrożenia systemu ORACLE EBS w spółce NilePet. Złożyliśmy ofertę na implementację tego systemu – mówi Przemek Czołba.

To niejedyny powód do świętowania. Ekipa firmy DahliaMatic spotkała się również z przedstawicielami oraz prezesem Narodowego Banku Sudanu Południowego (Bank of South Sudan). W toku rozmów okazało się, że borykają się oni z wieloma problemami i mają technologiczne potrzeby, których nie są w stanie zaspokoić bez wsparcia z zewnątrz.

– Wspólnie ustaliliśmy, że najlepszym rozwiązaniem w przypadku banku będzie przeprowadzenie audytu podobnego do tego, jaki zrobiliśmy w spółce naftowej. Pozwoli nam on uzgodnić strategię wdrożenia systemu ERP, kolejność wdrażania modułów oraz oszacować koszt całego projektu – podkreśla Piotr Cierlik.

Mission & Training

Sudańczycy bardzo cenią szkolenia oraz warsztaty, które stanowią dla nich kompendium wiedzy o IT. Dlatego DahliaMatic w ramach zacieśniania współpracy z NilePet postanowiła zaprosić do Polski zespół projektowy z sudańskiej spółki.

– Chcemy, żeby kilkunasto osobowa grupa z Afryki przyleciała do Polski, do DahliaMatic. Moglibyśmy wtedy zorganizować im warsztaty oraz wykłady, a także nauczyć kilku rzeczy. Zależy nam, by Sudańczycy poczuli, że traktujemy ich jak partnerów. Choć na razie to luźne rozmowy, mamy nadzieję, że pomysł uda się zrealizować. Dla nich byłaby to również szansa wyjazdu do Europy i przeżycia oraz zobaczenia czegoś egzotycznego – tłumaczy Przemek.

Kontynent, który przyciąga

Afryka to kontynent z dużym potencjałem, dający ogromne możliwości biznesowe. Jednak, żeby osiągnąć sukces na Czarnym Lądzie, trzeba wykazać się odwagą i cierpliwością.

– Nie jesteśmy tam tylko po to, by coś sprzedać i zarobić. Chcemy się rozwijać wraz z naszymi afrykańskimi partnerami. W Afryce jest popyt właściwie na wszystko i ciągle jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Niestety firmy trochę boją się takich inwestycji. Grupa Asseco, do której należy DahliaMatic, podjęła jednak to wyzwanie i weszła na tamtejszy rynek – mówi Przemek.

W Afryce pewne rzeczy działają inaczej. Praca nie wymaga pośpiechu, który Europejczykom towarzyszy na każdym kroku. Dlatego zachodni partnerzy muszą poznać i zrozumieć tamtejszą kulturę.

– Robiąc w Afryce interesy, trzeba być spokojnym i przygotowanym na to, że pewne procesy zachodzą tam wolniej, co wynika z kultury Afrykańczyków i specyfiki ich działania. To jednak nie jest przeszkodą do współpracy. Trzeba po prostu uzbroić się w większą cierpliwość – dodaje Krzysztof Czajkowski.

 

Wkrótce kolejne wyjazdy do Afryki! Zapewniamy, że na tym się jednak nie skończy, przed firmą DahliaMatic następne wyzwania i projekty. Jeśli chcesz być ich częścią, dołącz do naszego zespołu, kliknij link i sprawdź, kogo szukamy!  https://dahliamatic.pl/kariera/