Teraz tylko e-sprawozdanie!

rawpixel-632449-unsplash-e1545039142164
Informacje prasowe

Teraz tylko e-sprawozdanie!

Kończy się właśnie dosyć specyficzny pod kątem zmian w przygotowywaniu sprawozdań finansowych rok w polskich firmach. Jedną z kluczowych Ministerstwo Finansów wprowadziło w październiku 2018. Od tego czasu bowiem wszedł w życie obowiązek przesyłania rocznych sprawozdań finansowych w postaci plików JPK.

Ostatniego dnia grudnia 2018 minie dokładnie rok odkąd wszyscy czynni podatnicy VAT muszą przesyłać każdego miesiąca dane z rejestrów VAT w JPK_VAT. Od 1 lipca 2018 r. natomiast obowiązkowo w postaci tych plików przekazuje się pozostałe struktury JPK – na żądanie organu podatkowego. 1 października minęła kolejna ważna data, od kiedy firmy zobowiązane są do corocznego składania sprawozdań finansowych w postaci plików JPK podpisanych wyłącznie podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym ePUAP.

To duże zmiany – ważne i zgodne ze światowymi trendami, które doprowadzić mają do pełnej cyfryzacji informacji – mówi Beata Zembrzuska z DahliaMatic, która pracuje w Pionie Microsoft Dynamics. – Wymagają od firm pełnej gotowości do wywiązania się z nowego obowiązku, a od dostawców systemów ERP przygotowania rozwiązań, które spowodują, że ten proces będzie dla nich jak najmniej kłopotliwy.

DahliaMatic aktywnie uczestniczy w tych zmianach. Specjaliści Pionu Konsultingu Microsoft Dynamics od miesięcy pracują nad rozwiązaniami, które mają być wsparciem podczas tych e-transformacji.

Posiadamy gotowy moduł do obsługi plików JPK-VAT, JPK-KR, JPK-FA, JPK-MAG, JPK-BANK. Dzięki elastycznej konfiguracji wszystkie dane z systemu AX automatycznie lądują w odpowiednich polach plików xml – mówi Marcin Rosiak, który w DahliaMatic, w Pionie Konsultingu Microsoft Dynamics zajmuje się zarządzaniem działem serwisu i utrzymania i rozwoju.

Firma obecnie przygotowuje moduł do generowania e-sprawozdań, na podstawie zapisów w księgach systemu. Dodatkowo będzie dostępna możliwość wersjonowania wytworzonych zestawień i przeliczanie kwot w tysiącach. Moduł umożliwi również przygotowanie własnych raportów, zgodnie z polityką przedsiębiorstwa.

Projektowane rozwiązania nie tylko przyspieszają wypełnienie obowiązku sprawozdawczego ale także, dzięki licznym walidacjom, kontrolują merytoryczną poprawność danych w systemie ERP.